Sorting by

×

Edward Kelley sa narodil 1. augusta 1555 vo Worcesteri v Anglicku a zomrel 1. novembra 1597 v Moste v Čechách.

Bol lekárnikom, ale pre časté podvody mu na výstrahu odrezali obe uši. Alchýmiou sa začal zaoberať vtedy, keď údajne našiel alchymistický rukopis a prášok, ktorý mal premieňať kovy na zlato.

Spolu s alchymistom Deem robili mnohé pokusy a šli aj do Európy. Je dokonca podozrenie, že obaja boli tajnými agentmi kráľovnej Alžbety a mali pre jej plány získať panovníka Rudolfa II.

Obaja sa r. 1583 dostali aj do Kežmarku. Mešťanov očaril hlavne Kelley svojou vysokou postavou, mal fúzy, bradu, dlhé vlasy, ktoré skrývali chýbajúce uši – vyzeral ako černokňažník.

Kým Dee odišiel do Anglicka, Kelley sa usadil v Čechách, dokonca sa tam aj oženil. Keď zabil v súboji cisárskeho úradníka, dostal sa do žalára. Pri prvom pokuse o útek si zlomil nohu tak, že mu ju museli amputovať. Opäť ho uväznili v hrade Hněvín, ktorý patril Mostu. Tu r. 1697 napísal dielo Tractus de lapide philosophorum (Pojednávanie o kameni mudrcov). Rozhodol sa pre ďalší útek a zlomil si druhú nohu. Hoci získal milosť od panovníka, ostal v hrade a napokon spáchal samovraždu (vypil jed).

 

Literatúra:

LIPTÁK, Johann: Alchimisten, Gottsucher und Schatzgräber in der Zips. Kežmarok: Sauter 1938.

www.themystica.com/mystica/articles/d/dee_john. html.